» » » TAMİR ETMEK Mİ YIKIP YENİDEN YAPMAYA BAŞLAMAK MI ?


Yeniden Başlamak
Kumdan bir kale düşünelim.  Etrafına güzel su kanalları yapmışsınız, hendekler yapmışsınız.

Yalnız öyle bir yere yapmışız ki  kalemizi, dalgalar güçlendikçe ilk önce su kanalları doluyor, sonra heybetli surlarınız tuzlu suyun ellerinde giderek erimeye başlıyorlar.

Siz ise elinizde küçük plastik kova ile sahilden topladığınız kuru kumlar ile zarar görmüş surları onarmaya çalışmaktasınız. Yaptığınız yamalar, bir sonraki dalganın darbesiyle çirkin şekiller alıyor haliyle.

Küçük plastik kovanız ile durmadan koşturup duruyorsunuz. Kan, ter ve panik halinde...

O kadar kaptırmışız ki “tamir etmeye” bu yıkımın kontrolünün artık elinizde olmadığını göremiyorsunuz.

Ancak bir dursanız, şöyle yukarıdan baksanız kaleye, çamur olmuş surlara ve dalgalara; tamir etmeye harcadığınız zamanda yepyeni bir kale yapabileceğinizi göreceksiniz. Denizin biraz ilerisinde, yeniden bir başlangıç yapabileceksiniz.

Yaşam da bir çoğumuz için aynen bu şekilde farkında olmadan geçip gidiyor.

Katlanamadığımız bir işimiz, sevmediğimiz bir çalışma ortamımız veya gururumuzu inciten bir yöneticimiz oluyor genelde.

“Alışmaya” çalışıyoruz. Zarar gören yerlerimize her gün küçük yamalar dikmeye çalışıyoruz sabırla.

Ertesi gün tekrar sökülüyor yamalarımız, yara bere içinde, yırtık pırtık, yorgun argın evin yolunu tutuyoruz. “İşimi sevmiyorum ancak katlanmak zorundayım!” diyoruz. Her şeyi bırakıp düşlerimizin arkasından gitmek, bir lüksmüş, şımarıklık gibi geliyor gözümüze. Öyle ki utanıyoruz da zaman zaman, hayallerimizden!

Maddi anlamda risk alalım veya almayalım; “Çevremdekiler ne derler? Yıllardır çalışıp aldığım terfilerim ne olacak?” kaygılarımız, hırslarımızdan ve profesyonel (!) değerlerimizden vazgeçemeyişimiz ve  birçok sebep bizim yeni başlangıçlar yapmamızı engelliyor.

Aynı durum ilişkiler için de, bitmiş ama hala devam evlilikler için de, hani o hep gidip yerleşmek istediğimiz huzurlu sakin sahil şehri için de geçerli; değil mi sizce de?

Bazen bir şeyi tamir etmek için, önce tamamen yıkmak gerekmez mi?

Hayatınızdaki bazı kumdan kaleler, yıkılmayı çoktan hak etmedi mi?


About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz