» » » » » » » » » » YOGA NEDİR ? ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?



Yoga


Yoganın geçmişi 3000'den fazla yıl önce Hindistan’dan gelmedir. Yoga kelimesi Sanskritçe bir kelime olan ‘Yuj’ dan türemiştir. Yuj bağlanma, katıma, ekleme anlamına da ifade eder. Diğer bir deyişle yoga zihin ve vücut üzerinde yoğunlaşarak kendinizi bir disipline bağlama anlamına gelmektedir.



Çeşitleri ;

Karma Yoga: Herhangi bir beklenti olmadan ruhun dinginliğini sağlamak  amaçlıdır. Jnana Yoga, dünyanın bir yanılsama olduğunu iddaa eden felsefi bir yaklaşımdır.

Bhakti Yoga: Manevi hayata ve duygusal enerjiye hitap eden yogadır.

Rhaja Yoga: Konsantrasyon ve zihin kontrolü üzerine yoğunlaşır. İnsanların bir çoğu tarafından egzersiz olarak uygulanmaktadır.

Yoga
Bu tür Yoga popüler olarak da stillere ayrılmıştır:

Hafif Yoga: Genelde nefes egzersizleri ve sakin bir yoğunlaşma ve zihin rahatlatma(boşaltma) egzersizleri olarak bilinir ve kullanılır.

Kundalini Yoga: Bedenin 8 bölümünde bulunan çakralar üzerinde odaklanmıştır. Hızlı nefes alıp vererek uygulanan kullanımı sayesinde yüksek aydınlanma hissi elde etmek için ‘kundalini yükselmesi’ ile adını duyurmuştur.

Vinyasa Yoga: Güç Yoga ismi ile de bilinir. Hareketleri çok hızlı ve oldukça zordur. Kaslar için geliştirici bir yoga çeşididir.





About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz