» » » » » » » 30.000 TL KOSGEB HİBE KREDİSİ NASIL ALINIR ?

KOSGEB ve İŞKUR’un Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni iş kurmak isteyen girişimcilere 30.000 TL hibe kredi desteği sağlıyor. Fakat hibe krediden yararlanmanın bazı kuralları var.

Girişimciliği gençlere özendirmek, girişimciliği yaygınlaştırmak ve girişimcilere destek vermek amacıyla KOSGEB’in sağladığı Girişimcilik Destek Programı revize edildi. Programda önemli bir çok değişiklikler yapılırken, iş kurmak isteyene verilen hibe kredi miktarı 30.000 TL ye yükseltildi. KOSGEB yeni iş kurmak isteyen girişimcilere verdiği ve hibe kredi desteğinin tavanı 27.000 TL idi. İşini büyütmek isteyen girişimcilere de işlerini kurduktan 1 sene sonra, 70.000 TL geri ödemeli destek kredisi verilecek. Girişimciler 70.000 TL  krediyi 2 sene sonra 36 ay vade ile ödemeye başlayacaklar.

HİBE KREDİDEN FAYDALANMA ŞARTLARI

Girişimcilik eğitimi için başvuru yapacak girişimcilerin İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olması, 18 yaşını doldurmuş  olması, en az ilkokul mezunu olması yada iş kurmak istediği sektörde geçerli bir sertifika veya belge sahibi olması ve İŞKUR’un eğitimden önce yapmış olduğu 30 soruluk sınavda başarılı olup girişimcilik belgesi alması şartları aranacaktır.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NASIL VERİLECEK ? 

İlk etapta girişimci olmak için başvuran adaylar içinde sınav yapılacak. Sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlar adaylara, girişimcilik eğitimi verilecek. İş kurmak isteyen büyük, küçük her türlü işletmeye ve girişimcilere yönelik KOSGEB tarafından uygulanacak Girişimcilik Destek programı üç alt programdan oluşuyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği bu üç alt programı oluşturuyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimiyle hedeflenen, işini kurmak isteyen girişimcilerin, neleri hedefleyecekleri, hedeflerini nasıl ve ne zaman gerçekleştireceklerini belirlemek. Bu hedefle 60 saat olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin süresi de toplam 70 saate artırıldı. Girişimcilik Eğitimiyle hedeflenen önemli bir nokta da girişimcilerin başarılı iş planı hazırlayabilmesine yardımcı olmak. Alınan diğer yeni bir kararsa; Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin elektronik ortamda da uygulanacak olması.


About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

2 yorum:

  1. Mesela ne kadar kredi isteyebilirim tam olarak. Çok güzel bi projem var sadece param yok. ne kadar istesek kosgeb bankaları bize kredi verir? hipotek falanda istiyor mu karşılık olarak?

    YanıtlaSil
  2. daha önce corba üzerine küçük bir işyerim vardı. şu an ikamet ettiğim şehirde aynı şekide bir iş yeri açmak istiyorum. ustalık ve usta öğreticilik belgelerim mevcuttur. bu destek konusunda daha ayrıntılı ve yönlendirici bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler. Nimet ERGİN

    YanıtlaSil