» » 53 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek !!!

Apple'a garanti şartları ile ilgili açılan davadan çok canını yakan bir karar çıktı !!!

Apple, iPhone ve iPod touch cihazların garanti politikası sebebiyle aleyhinde açılan davayı, anlaşma yoluna giderek sonuçlandırmaya karar verdi. Apple davanın kararında etkilenecek olan 153.000 kullanıcıya 53 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Apple'ın, cihazların sıvı ile teması halinde yapılacakları belirleyen garanti politikasında yaptığı değişiklikler sonucunda olumsuz etkilenen bir grup kullanıcının açtığı davada anlaşmayı tercih etti. Dava konusu değişikliğin temelinde, 3M firmasının ürettiği, sıvı temasını tespit etmek amacıyla kullanılan bantlar yer alıyor. Apple, sıvı ile temas etmesi halinde rengi beyazdan pembe veya kırmızıya dönüşen bandı 2009 senesinde iPhone ve iPod touch cihazlara yerleştirmiş ve bandın sıvı temasını gösterdiği durumlarda arızaların garanti kapsamı dışında değerlendirileceğini duyurmuştu. Bu değişiklik sebebiyle sahip oldukları arızalı cihazları garanti kapsamında tamir ettiremeyen kullanıcılar da mahkemeye başvurarak, bandın renk değiştirmiş olmasının illa ki sıvı teması olduğunu göstermediği ve şikayet konusu olan arızanın sıvı temasından kaynaklandığını kanıtlamadığı iddiasıyla zararlarının karşılanmasını istemişlerdi.


3M'in yaptığı testler, bandın renk değiştirmesinin neme maruz kaldığını işaret ettiğini göstermekte. Fakat Apple testlerin, bandın cihazın içinde değil de aşırı koşulların etkisine açık olduğu ortamlarda yapıldığını iddia etmekteydi. Şuan da mahkemenin onayını bekleyen anlaşma onaylanırsa, 31 Aralık 2009 den önce onarım talepleri garanti kapsamı dışında değerlendirilen kullanıcıların zararları giderilecek.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz