Siğil derinin üst yüzeyinim bir viral enfeksiyon sonucu meydana gelen selim tümörlere denir. Siğiller genel de ten renginde, pürtüklü, sert oluşumlardır. Fakat koyu renkli, düz ve yumuşakta olurlar. Siğillerin dış görünüşü yerleştiği alana göre değişebilir.


Siğil Çeşitleri 

1. Genel Siğiller

Çoğunlukla el parmakları, tırnak çevresi ve el üzerinde oluşur. Genel de derinin tahrip olduğu bölümlerde örneğin tırnak yeme ve tırnak etlerini koparma alanlarında meydana gelirler.

2. Ayak Tabanı Siğilleri

Adından da anlaşıldığı gibi genelde ayak tabanında olurlar. Kümeler halinde belirdikleri vakit mozaik siğil olarak adlandırılırlar. Genel siğillerden değişik olarak çıkıntılı değillerdir. Yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girerler. Ayak tabanı siğilleri nasırlarla karıştırılmaktadır. Nasır benzeri ağrılı ve sert oluşumlardır.

3. Düz Siğiller

Küçük veya daha düz yüzeylidirler. Sayıları çok olabilir 20-100 arasında sayıya ulaşabilmekteler. Her yerde görülürler ancak çocuklarda ve yüzde en çok oluşurlar. Yetişkinlerde erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda bacaklarda görülür. Tıraş sonucu tahriş sayıları çoğalabilir.

Siğiller Nasıl Bulaşır ?

Siğiller canlıdan canlıya direk temas, ortak kullanım alanları yada eşyadan geçerler. İlk temastan sonra siğilin ortaya çıkmasına kadar geçen zaman ayları bulabilmektedir. Yine de el, ayak ve düz siğillerin kişiye bulaşma oranı azdır.

Neden Bazı Kişilerde Siğil Olur Bazılarında Olmaz ?

Bu tip insanların virüsle temas sıklığı ile siğilin ortaya çıkışı doğru orantılıdır. Siğil virüsleri eğer deride bir şekilde hasar var ise çok kolay bulaşır. Yine de bazı insanlar çok daha basit virus kapıp siğil çıkatırlar. Bu bireylerin bağışıklık sisteminin siğil virüsüne direnç düşüklüğü ile de alakalıdır.

Umarım Faydalı Bir Makale Olmuşdur...
Beğenip Paylaşırsanız Sevinirim...

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz