» » » » » » » » TÜRK GENCİ DÜNYA DEVİNİ AYAĞINA GETİRDİ !!!


14 yaşında AppStore’a uygulama verdi !!!

SEV İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi Dağhan Ege Koç’un yaptığı “My Planet Needs Me” oyunu AppStore’a kabul edildi.

SEV İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi Dağhan Ege Koç, önceki yaz tatilinde oyun geliştirme ve programlama dünyasının en iyi akademik kurumu Stanford Üniversitesinin iki haftalık ID Tech kampına katıldı.

Kampta oyun yazılımları üzerine çalışan Dağhan “Endless runner” türünde iki boyutlu bir düzlemde oynanan bir oyunun yazılımını geliştirdi. “My Planet Needs Me” adlı oyununu 5 Nisan 2013 tarihinde Apple’a takdim eden Dağhan’ın oyunu için ilk evrede resim ve bilgilerin doğruluğu kontrol edildi. İkinci evrede  oyun Apple yetkileri tarafından oynanarak denendi ve son evrede RTÜK’ün onayını aldı. “My Planet Needs Me” kullanıcılar tarafından 0.99 Dolar bedelle indirebilir.

İLERLEYEN ZAMANLARDA GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

SEV İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi olan Dağhan, daha okuma yazma bilmeden önce bilgisayar oyunları ile ilgilenmeye başladığını, daha sonra bu oyunların nasıl yapıldığını merak ettiğini ve geçtiğimiz iki yılda da bir oyun yazmaya kafa koyduğunu ve nasıl yapabileceğini araştırmaya başladığını söyledi.

“Öncelikle, Türkiye’de bir yerde staj yapmak istedim ancak küçük olduğum için ilgi görmedim. Ben de 2012 yılında, Stanford Üniversitesi’nde oyun geliştirme konusunda bir yaz okuluna katıldım. Bu yaz okuluna kabul edilmek için minimum 13 yaş sınırı vardı  en küçük katılımcı olarak kabul edildim. Oyunuma da ilk olarak bu kampta başladım.” dedi.

My Planet Needs Me, daha çok çocuklara yönelik bir “arcade” oyunu. Oyunu “unity” oyun motorunu kullanarak geliştiren Dağhan Ege Koç, ilerleyen zamanlar içinde farklı özellikler ekleyerek oyunu geliştirmeyi hedeflemekte. “My Planet Needs Me” oyunu şimdilik sadece IOS ortamında çalışıyor fakat Dağhan Android ortamına da yüklemek için çalışmalarına devam ediyor.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum: