» » » » » » İPhone Mu Android Mi ? Haritası Görenleri Şaşırttı

Android mi daha fazla kullanılıyor; yoksa iPhone mu? İşte bu zor sorunun cevabını veren mükemmel bir harita!

İPhone ve Android arasındaki müthiş mücadele, yakın zamanda biteceğe hiç benzemiyor. Her iki platformun da daha avantajlı olduğu alanlar, kullanıcılarına sunduğu değişik seçenekler bulunuyor. Aralarındaki değişiklikler, kullanıcı tercihlerini de çok etkiliyor. Ancak platformların temsil oranları bir harita üstüne yansıtılsa, yani platform savaşlarının cephe hatları çizilse nasıl bir harita görüntüsü meydana çıkardı ? Tom MacWright ve Eric Fischer isimli "veri sanatçıları" bu soruya cevap vermek için çalışmışlar ve ortaya son derece ilginç bir harita gelmiş.

Konum belirleme hizmeti kullanılarak gönderilen üç milyar Twitter mesajına dair verileri MapBox üzerinden bir haritaya aktaran sanatçılar, İPhone, Android ve Blackberry kullanıcılarının coğrafi dağılımını gösteren bir harita elde meydana çıkarmayı başarmışlar. Aynı noktadan gönderildiği tespit edilen yaklaşık 2,5 milyar mesaj haritadan çıkartılmış. Sonuç olarak ortaya 280 milyon değişik noktanın işaretlendiği bir dünya haritası oluşmuş. Haritadaki kırmızı noktalar İPhone kullanıcılarını, yeşil noktalar Android kullanıcılarını, mor noktalar da Blackberry kullanıcılarını göstermekte. Geriye kalan tüm alanlar ise pembe renkli noktalarla gösterilmiş. Haritada, İstanbul kent merkezinde kullanılan Android ve iPhone cihazlarını görmek de mümkün.

Şayet platform savaşlarının cephe hatlarını görmek ve evrenin herhangi bir noktasındaki mobil cihaz kullanım oranlarına dair bilgi edinmek isterseniz bu bağlantıyı takip ederek, Twitter üzerinde kullanılan dilleri de gösteren orijinal haritaya ulaşmak mümkündür.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

4 yorum:

 1. Tarafsız bir harita uzmanı inceleyip yorumlasa daha güzel olcak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnceleme uzmanı bizleriz zaten :)

   Sil
 2. Gül Gomez Metin24 Haziran 2013 03:39

  Bence Android açık ara önde.Apple artık eskisi gibi çalışmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni de kendime benzettim sonunda Apple ne yapsa senin için boş artık :D

   Sil