Web Sayfalarını Açarken Beklenen Zaman Canını Sıkıyorsa 9 Öneri İle İnternetinizi Turbo Yapın

Yavaş internet bağlantısına boyun eğmeden önce bunu düzeltmek için yapabileceğin birkaç şey var. Yavaş internet bağlantını onarmaya yada onunla yaşamanı kolaylaştırmaya için 9 yöntem...

İnternet Hızını Kontrol Et

Bağlantının yavaşlığı, bazı durumlarda internetin gerçekten yavaş olmasından kaynaklanabilir. İnternet servis sağlayıcının sitesinde oturum açın ve hızını kontrol edin. Sonra speedtest.net sitesinde bu hıza ulaşıp ulaşamadığını teyit edin. Fark çok ise problemi gidermeye yönelik çözüm yöntemleri için yazımın devamını oku. Bağlantı hızında problem yoksa daha hızlı bir internet bağlantısı satın alman gerekebilir.

Donanımının Problemlerini Çöz

Servis sağlayıcını aramadan önce modemini veya router'ını kapatıp açmayı denemelisin. Bağlantının evindeki farklı bilgisayarlarda da yavaş olup olmadığına bak. Bağlantı sadece bir bilgisayarda yavaş ise problem router da olmayabilir.


Wi-Fi Sinyalini Onar

Router da ve internet bağlantında problem yok fakat kablosuz ağ sinyali zayıf. Bu durumda router'ının yerini değiştirmen onu daha yüksek yada merkezi bir yere yerleştirmen gerekebilir.

Bağlantını Zorlayan Eklenti ve Uygulamaları Kapat

BitTorrent ile büyük dosyalar indiriyorsan web'de dolaşma hızınızın düşmesi çok normal. BitTorrrent kurduğu onlarca bağlantı sebebiyle özellikle Wi-Fi ağına aşırı yüklemeye sebep olabilir.

Yeni DNS Sunucusu Dene

Alan adlarını IP isimlerine dönüştürmeyi sağlayan DNS sunucuları yavaş olduğunda internette dolaşma hızı da yavaşlar. Google DNS veya OpenDNS gibi alternatifleri deneyerek bir fark olup olmadığını kontrol edebilirsin.

Yavaş Bağlantılarda Opera'yı Dene

Yavaş internet bağlantını hızlandıracak bir çözüm her zaman olmayabilir. Böyle durumda web sitelerinin mobil yada HTML sürümlerini açmayı deneyebilir, Opera'da Opera Turbo işlevini etkinleştirebilirsin. Opera kullanmıyor olsan dahi, internetin yavaşlaması gibi durumlar için onu ikinci web tarayıcısı olarak kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

Servis Sağlayıcını Ara

Sorun çözmeye yönelik her şeyi denedin fakat bağlantın hala yavaş. Böyle durumda internet servis sağlayıcını arayıp problemin olup olmadığını kontrol etmenin zamanı gelmiş olabilir. Fakat problemin servis sağlayıcında olduğunu varsayarak arama müşteri hizmetlerine saygılı davranırsan iyi bir hizmet alma ihtimalin çok daha yüksektir.

Servis Sağlayıcını Değiştir

Servis sağlayıcın problemi çözemiyorsa, istediğin bağlantı hızını sana sağlamıyorsa yada müşteri hizmetleri çok kötüyse, kablo, fiber yada uydu gibi değişik bir bağlantı türüne geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Zamanını Etkin Kullan

Şanslıysan internet hızını çok geçmeden hızlandırabileceksin. Fakat bunu başaramasan dahi işe iyi yönünden bak: İşin yüksek bir bant genişliğine ihtiyaç duymuyorsa, yavaş internet seni daha verimli hale getirebilir. Facebook'un yüklenmesi 1 dakika alıyorsa, "kısa aralar" verip sosyal ağlara dalma ihtimalin çok daha az.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz