» » » » Root 'lamadan Stok Androidi Deneyin

Android işletim sistemli telefonunu root'lamadan, "saf Android'e" yaklaştırmanın yöntemlerini paylaşıyorum

Stok Android'den vazgeçemeyen kullanıcılar, Galaxy S4 ve HTC One'ın Google sürümleriyle nihayet istediklerine kavuştular. Fakat bu telefonları Türkiye'de bulmak mümkün değil, yada şimdilik mümkün değil. Nexus telefona sahip değilsen ve saf Android deneyimi öğrenmek istiyorsan akıllı telefonunu root'lamadan da yapabileceğiniz pek çok şey bulunmakta.

Android işletim sistemli telefonunda Nexus deneyimi öğrenmek için en iyi yol, cihazı root'layıp CyanogenMod benzeri bir ROM yüklemek. Fakat bunu denemek hem biraz cesaret, hem de vakit gerektiriyor. Hatta akıllı telefonunun garantisini de yok olabilir. Bu makalemde Android işletim sistemli telefonları root'lamadan stok'a yakın bir deneyim elde etmenin yöntemlerini paylaşıyorum.

Giriş Ekranını Değiştirin

Android telefonunu kullanırken en çok gördüğün ekranlardan biri olan giriş ekranı evin gibidir. Üreticiler, giriş ekranlarına büyük ölçüde kişiselleştirdikleri kendi launcher'larını yerleştiriyorlar.

Nova ve Apex Launcher benzeri uygulamalar, Google'ın varsayılan launcher'ına çok benzer bir deneyim ve görünüm sağlıyor. Bu launcher'lar, simgeleri değiştirmek gibi birçok yeni işlevler sağlasa da stok Android'e büyük ölçüde benziyorlar.

Klavyeyi Değiştirin Google Uygulamalarını İndirin

Google, Android klavyesini son dönemde Play Store'da indirmeye sunduğundan stok klavyeyi buradan, hemen yükleyebilirsin. Üzücü haber klavyeyi sadece Android 4.0 ve üzerinde kullanabilmesi. Fakat SwiftKey, Swype gibi değişik klavye seçeneklerini her zaman deneyebilirsin.

Google'ın Gmail, Hangouts ve Maps gibi bazı uygulamalarını çok kullanıyor olma ihtimalin yüksek. Fakat muhtemelen takvim gibi uygulamaların temalı sürümlerini kullanıyorsun. Mümkün mertebe stok arayüze dönmek için eklemeler yapmalısın.

Chrome'u varsayılan web tarayıcın yaparak başlayabilirsin. İstersen Google Calendar'ı üreticinin arayüzünü değiştirdiği takvimin üzerine de yükleyebilirsin.

Akıllı telefonunu root'lamadan çevirici, kişiler, kamera, galeri benzeri uygulamaları stok haline döndürmen malesef  mümkün değil fakat Google Play'de hemen hepsi için iyi bir alternatif çözüm bulabilirsin.

Simge ve Duvar Kağıdını Düzenleyin

Doğru simgeleri ve duvar kağıdını ayarlamadan stok hissini erişmek çok zor. Duvar kağıtlarını bulmak çok basit. Yeni duvar kağıtlarını XDA 'da bulabilirsin.

Canlı duvar kağıtları bütün akıllı telefonlar ile uyumlu olmadığın için biraz uğraştıracaktır. Stok canlı duvar kağıtları APK dosyalarını tasarlayan kullanıcılara bu gönderiden ulaşabilirsin.


Simgeleri değiştirmek genel anlamda launcher sebebiyle biraz karışık bir iştir. Simge paketleri, genel de Nova, Apex, GO Launcher, ADW benzeri alternatif launcher'lar ile çalışmak için hazırlanmıştır.Bu gibi simge paketleri indirip kurduktan sonra launcher'ın ayarlarında ilgili sayfada yeni simgeleri etkinleştirmek gereklidir.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz