» » » » » Google Adwords Hesabım Neden Askıya Alındı ?

İnternette bloglar yada forumlar gibi bilgi alışverişinin aktif olduğu  pek çok platformda da zaman zaman sorulan sorulardan ve karşı karşıya kalınan durumlardan birisini de AdWords reklamlarının yada bir AdWords hesabının geçici veya sürekli olarak askıya alınmasıdır.(banlanması) AdWords çalışanları oluşturulan reklamları incelerler zaman zaman da açılış sayfalarını inceleyip bu sayfaların AdWords’ün açılış sayfası ve site kalitesi yönergelerine uyup uymadığını kontrol ederler. Genel de bir reklamın AdWords kalite ve ticari marka politikasını yada reklam politikalarını ihlal etmesi durumunda ilgili reklam askıya alınır ve incelenmeye başlanır. (Bu gibi bir durum reklamın ilk oluşturulduğunda incelemeye alınmasıyla karıştırılmamalıdır.) Şayet ilgili reklam bu politikalardan herhangi birini ihlal ediyorsa ilgili reklam askıya alınarak durdurulur. Uyulmayan politikaya tekrar uygunluk sağlaması halinde reklam tekrar yayına alınır.

AdWords reklam verenlerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi de AdWords hesabının askıya alınmasıdır.(banlanması) AdWords reklam verenleri hesaplarının hangi sebepten askıya alındığını yada kapatıldığını bilmedikleri için bu sorunlar çoğunlukla internette değişik platformlarda tartışılmaktadır. Bu ve benzeri olumsuz bir deneyim yaşamamınız için bu konuyu dikkate almanızda fayda var.

AdWords hesabınızın askıya alınmasının yada tamamen kapatılmasının nedeni çok büyük oranda hazırlamış olduğunuz bir yada birden çok açılış sayfanızın AdWords’ün açılış sayfası ve site kalitesi yönergelerini ihlal etmesi durumudur.

Unutmamak gereklidir ki, AdWords reklam hizmeti Google’ın en önemli gelir kaynağıdır. Bu nedenle AdWords verdiği bütün hizmetleriyle Google için çok çok önemli değerlidir. Hatta ve hatta Google’ın arama hizmetinden sonra en önemli servisi AdWords’tür diyebilirim. Bu nedenle Google’ın AdWords politikalarına çok sıkı bağlı olduğunu ve bu politikaların ihlal edilmesini asla göz ardı etmeyeceğini, ihlal edilmesi durumunda gereken yaptırımları uygulamaya koymaya hiç tereddüt etmeyeceğini unutmayın.

Google için www.google.com ve onun farklı hizmetlerini kullanan kullanıcılar müşteri niteliği taşır ve çok değerlidir. GooMass ın bazı bölümlerinde de anlatıldığı gibi Google kullanıcı merkezli bir prensiple çalışır. Bu nedenle Google için her şey ve herkesten önce kullanıcı ve kullanıcı deneyimi gelir. Google size kendi müşterilerini yönlendirir. Yani aslında bir ziyaretçi size gelmeden önce Google’ı ziyaret etmiştir. Yani Google’ın bir müşterisidir. Google size bu müşteriyi yönlendirdiği vakit bu müşteriye olumsuz deneyimler yaşatmanızı istemez ve buna kesinlikle izin vermez. Şayet sizin Google’dan gelen kullanıcıya olumsuz deneyimler yaşatmanız Google’ın da bu durumdan olumsuz etkilenmesi demektir. Siz kullanıcıları onların istemedikleri olaylarla karşı karşıya bırakıp olumsuz deneyimler yaşamasına sebeo olursanız bu durum Google’ın bu kullanıcıları kaybetmesine neden olabilir. Böylesi durumlarda kullanıcılar Google’ı kullanmaktan vazgeçip diğer rakiplerini kullanmayı tercih edebilir ki bu durum Google’ın ve diğer her hangi bir şirketin de kabul etmeyeceği bir durumdur.

Google, bu durumu engellemek için, yada bir başka deyişle kullanıcılarına olumsuz deneyimler yaşatmamak için işleyişine bugüne dek büyük oranda hep sadık kaldığı AdWords politikalarını hazırlamıştır. AdWords kullanıcıları AdWords’ü kullanmaya başlamadan önce bu politikalara uyacağını tahattüt ederler. Bu tahattüt ile AdWords hizmetini kullandığı zaman içerisinde de bu politikalardan herhangi birini ihlal etmesi durumda AdWords reklamlarının ve gerektiğinde hesabının tamamının askıya alınmasını yada kapatılmasını kabul eder. Bu da sitelerinizin veya açılış sayfalarınızın AdWords açılış sayfası ve site kalitesi yönergelerini ihlal etmesi durumunda hesabınız kapatılabilir. Bu gibi durumunların önüne geçmek için sitelerinizi ve açılış sayfalarınızı bu politikalara uygun olarak hazırladığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca AdWords yönergelerine uymanız hesabınızda aşağıdaki bazı önemli iyileştirmelerin gerçekleşmesini de sağlar.

-    AdWords reklamları için harcadığınız para (TBM) azalır.
-    Ziyaretçilerin müşterilere dönüşüm oranı yükselir.
-    Kullanıcılarda olumlu deneyimler oluşarak sitenize ve satışını yaptığınız yada daha sonra yapacağınız diğer ürünlere karşı bir güven oluşur – ki bu durum satış oranlarınıza olumlu olarak direk etkiler.
-    Dönüşüm eylemlerinizi kolayca gerçekleştirmenizi sağlar.
-    Anahtar kelime kalite puanınızın artmasını sağlar.
-    Yüksek bir açılış sayfası kalite puanına sahip olmanızı sağlar.
-    Önceki durumun etkisi olarak tıklama başı maliyetler düşer.
-    Reklamlarınızın görüntülü reklam ağındaki konumları yükselir.

Bir sonraki makalemde askıya alınan adwords hesabı tekrardan nasıl açılır ? konusunu anlatmayı düşünüyorum.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz