» » » » » Özgün İçerik ve Seo

İnternet devi olan arama motoru Google en son güncellemeleri ile birlikte daha çok önem kazanan özgün içerik pek çok web sitesi sahibinin ilgi alanına girmeye başladı. Web sitesi sahipleri SEO uyumlu özgün içerik ile yazılmış makalelere ayrı bir değer veriyor. Bu durum da özgün içerik ile makale yazarlığına olan ilginin hızlıca artmasını sağlıyor. İşin diğer tarafı da özgün içerik yazmaya zaman bulamayanlar makale satın alıp sitelerini devamlı güncel tutmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz zamanlarda özgün içeriğin önem kazanacağı ile ilgili tahminlerim vardı ve hiç yanılmadım. Dünyada internet kullanımının hızla artması, anlık veri trafiğindeki akıl almaz hız ile birlikte bilgi hızla eskimeye ve haliyle çöp bilgi olmaya başlamıştı. Sosyal medya diye bilinen kavramın da etkin olarak kullanılması bilgi trafiğini çoğalttığı gibi kirliliğin de üst düzeye ulaşmasına sebep oldu. Er veya geç temiz bilgiye ihtiyaç olacağı ile ilgili düşüncelerim tahminlerim son seneler de daha da somutlaşmaya başlamıştı.

Bence özgün içerik internet var olduğu vakit hiç önemini yitirmeyecek. "Özgün içerik; candır, internetin kralıdır." Kopya içeriklerden  bıktığımız bu zamanlarda özgün, nitelikli makaleler, yazılar, görseller daha da önemli hal alacak. En başta kendimden örnek vermek gerekirse kopya web siteleri yada bloglar hiç ilgi alanım değil. Ziyaretçi çekmek trafik sağlamak için her alandan kopya içeriği barındıran, düzensiz, güncel tutulmayan web sitelerini hiç kaile almıyorum. Benzetme ne kadar uygun bilmiyorum ama adeta bir defineci gibi internetin ücra köşelerinde kalmış web sitelerini blogları artık çok daha fazla önemsiyorum. Çünkü genel olarak web sitelerinin bana öğretmediklerini bu sitelerden öğrendim.

Geçtiğimiz günlerde bir forum da gördüğüm soruya verilen cevaplar çok dikkatimi çekti. "Kaliteli ve reklam alma potansiyeli olabilecek web sitesin de sizin için hangi kriter önemlidir ?" Verilen cevapları sizde az çok tahmin ediyorsunuzdur. Ziyaretçi sayısının çok olması, görsellik, Alexa değerlerinin iyi olması, pr sinin yüksek olması, anahtar kelimesinde üst sıralarda olması benzeri. "Can" gözden kaçmıştı yada atlanmıştı. Şimdi bu can da neyin nesi? diye soracaksınız.

Can içeriktir yani özgün içerikdir. Yani soruya cevap verenler, özgün içeriği dikkate almamıştı. Sitelerin can damarı hayat kaynağı olan özgün içerik normal olarak web siteleri için candır.

Özgün içeriğin olmadığı veya zayıf olduğu bir web sitesi nasıl ayakta durabilir ki ? Sizce bu ne kadar mümkün ? 

Hep söylüyorum, hep söyleyeceğim yine söyleyeceğim özgün içeriğin arka planda kaldığı hiçbir internet girişimi uzun soluklu olmaz ve sahibine gerçek manada para kazandırmaz. "Ben içeriksiz de kazanıyorum" diyenler genel olarak yılda 1-2 kez Google Adsense reklamı yayınlayarak aldıkları para ile gurur duyuyorlar. Veya da forumlarda aylık 5-10 Tl ye  reklam veya tanıtım yazısı alınır konuları ile müşteri kovalıyorlar. Bence bu sevdadan artık gerçekten vazgeçilmelidir.

Google, bizlere işin püf noktasını açık açık söylüyor:  "Benim için, özgün olarak ürettiğin, yarar sağlayıcı içerikler önemlidir. Beni, eskimiş SEO taktikleri ile kandıramazsın, gözümde yerin olsun istiyorsan kendin bir şeyler üret. Sen doğal ol işin kurnazlığına kaçma ben de seni ilk sayfaya yükselteyim."

Özgün İçerikten Sonra Öncelikler ; 

*Düzenli çalışmak yani istikrar
*Sabır
*İyi ilişkiler
*Doğallık
*Özgüven
*Gerçekçi hedefler
*Doğru bilgi için devamlı araştırmak
*Tecrübeli kişilerin tavsiyelerine uymak
*Para kazanmayı uzun bir süre düşünmemek

Bunları uygulamak gerçekten çok mu zor ?

Bir önceki "Google Adwords Nedir ?" başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz...

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz