Web site kurmak istiyorum” cümlesi kulağa hoş geliyor. Pek çoğumuzun düşündüğü fakat vakit olmadığı için başlayıp da bir türlü hayata geçiremediği bir arzudur. Bazılarının ücretsiz sitelerden yararlanıp kurmaya başlayıp yarım kalan bir hayal belki. Herkes için web site kurmak isteği değişik değişiktir. Bazıları içindeki araba aşkını bazıları gezip gördüğü mekanları bazıları da yaşadığı edindiği tecrübeler hakkında bildiklerini paylaşmak isterler. Mevzular farklı olsa dahi herkesin ortak bir sebebi vardır oda “paylaşmak”. Konuyu daha da derin incelemek gerekirse duygu ve düşüncelerini kendisi gibi o konularla ilgilenenler ile paylaşmaktır ortak neden. Bu anlattıklarımdan firma, haber yada alışveriş benzeri kategorilere giren web sitelerini ayrı tutuyorum. Benim anlattığım web siteler kişisel web siteleri yada bloglardır.

Bence web site kurmak günümüzde hiç zor bir iş değil. Genel olarak ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Tabi ki işin içinde para olunca ücretsiz kurulacak web sitelerinden çok çok avantajlı web siteleri kurabileceğinizi bilmeniz de fayda var. Söz ettiğim ücretler senelik en fazla 150-200 TL’ dir. Ayrıca bu gibi sistemleri sağlayan  pek çok firma var. Haliyle de rekabet yüksek bu nedenle de ücretler düşük. 150-200 TL’ yi küçümsemiyorum. Fakat yıllık verilecek bu paranın ödenemez büyüklükte olduğu da söylenemez.

Dezavantajlarına karşın hiç para harcamamak için ücretsiz bu hizmeti sağlayan sistemlerden de faydalanabilirsiniz. Dezavantajları ;

1- Alan adı seçimi.

2- Tema kısıtlaması.

3- Eklenti yada ekstra özellik seçimi vb. konularda imkanlarınız kısıtlıdır.

4- İnternette pek çok açılmış ve yarım kalmış ücretsiz blogların oluşturduğu görüntü kirliliği sebebiyle itibarları zayıftır. Ücretsiz bir sistemin böyle garip bir dezavantajı da var.

Fakat bilmenizi isterim ücretsiz web siteleri ile harikalar yaratan insanlar da vardır. Yalnız bu durumu “webmaster” bilgileriyle yaparlar. Dolayısıyla kısıtlı imkanlarla mükemmel web siteleri yapabildikleri için daha çok takdir edilirler. Bu başarıyı web sitesi kurmak işine yeni başlayanlar çok uzun vakit ve çaba harcayarak yapabilirler. “Sorun değil benim vaktim var uğraşmak da istiyorum. İmkanlar kısıtlı olsa da nasılsa para da harcamayacağım haliyle kaybedecek hiç bir şey yok. Ücretsiz web site kurmak sistemlerinden faydalanmak istiyorum” diyebilirsiniz. Siz bilirsiniz tabi ki seçim sizin. Ancak bu durumda size bir uyarıda bulunmak istiyorum. İlk etapta fark edemeyeceğiniz bazı kısıtlamalar ilerleyen zamanlarda karşınıza sorun olarak çıkacaktır. Diğer ücretli sistemlerde gördüklerinizi kendi sitenizde uygulayamadığınız an bir burukluk hissedeceğinizden eminim. Muhakkak ortada harcanmış çaba ve emek olacak. Kendi sitenizi de yarım bırakmak istemeyeceksiniz. O an radikal bir karar verip “bu işi yapmaktan” vazgeçecek veya sitenizi biraz sizi uğraştıracak olsa da “ücretli bir sisteme” aktaracaksınız.

Şunu da belirtmek isterim. ” Benim öyle çok görsellikle işim olmaz sadece yazdıklarımı yayınlayacak kadar bir site olsun bana yeter” diyorsanız, ücretsiz siteler işiniz görür. Deneyin tecrübe olur.

Dikkatinizi çektimi herhangi bir sistem adından söz etmedim. İnternetten “ücretli” yada “ücretsiz”  web site kurmak diye sorgu yaparsanız karşınıza yüzlerce değişik site çıkacaktır. Karar sizin. Yalnız ücretsiz web site kurmak için google’ nin kullanıcılarına sağladığı blogger’ ı tavsiye ederim.

Eğer satış ortaklığı işini bir web sitesi üzerinden yapmayı düşünüyorsanız size önerim ücretli bir sistem kurmanızdır. Küçük bir araştırma yaptığınızda ücretlerinin çok fazla olmadığını göreceksiniz. Makalemin ilk başlarında da söylediğim gibi web site kurmak maliyeti yıllık en fazla 150-200 TL dir. Bu fiyat daha da az olabilir.

Ücretli yada ücretsiz her ikisi içinde web sitesi kurmanın detaylarını inceliklerini anlatan öğreten bir eğitim setinden söz etmek istiyorum.

Uzun zamandır bu piyasa da olan kusursuz ve özgün bir eser. “Site Kurmanın En Kolay Yolunu Öğrenmek İster miydiniz?” diye bir sloganı olan eğitim  kendisini de bu şekilde tanıtmakta; “Öyle Bir Sistem Düşünün ki, dünyanın en basit yöntemiyle, dünyanın en kaliteli sitelerini kurmak mümkün olsun. Nasıl mı? Web Sitesi Kurma Rehberi  ile…”

Web Sitesi Kurma Rehberi” Eğitim Seti
Farklı bir blogumda web sitesiz internetten para kazanmak başlıklı hafif eğitim tadında yönlendirici makale yazdım. Okumak isteyenler merak edenler için paylaşayım dedim.

Bir önceki "Özgün İçerik ve Seo " başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz...


About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

3 yorum:

 1. Ben web site kurmayi GooMass dan ogrendim herkese tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 2. Bu urunu alıp kullanan biri olarak herkese tavsiye ederim. Özellikle urunu aldiktan sonraki destek vermesi de mukemmel. Sonucta benim gibi ilk kez site kuran bir insanin dahi aklina takilan sorulara bikmadan cevap verilmesi super. Emegi gecenlere tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size faydali olduysam ne mutlu bana. Basarilarinizin devamini dilerim

   Sil