» » » » » Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

Bir önceki makalemde Yeni Başlayanlar için Seo derslerine başlayacağımı yazmış ve webmaster adaylarına ön bilgi vermiştim. Şimdi ilk ders konumuza giriş yapalım...

Arama motorlarının genel olarak iki işlevi bulunmaktadır. Tarama & indeksleme ve sorgu ile ilgili sonuçları hesaplayarak kullanıcılara sunmak.

Web dünyasını büyük şehirlerdeki metro ulaşım duraklarının ray sistemi olarak düşünün. Her durağı da kendine özgün bir belge olarak düşünün (genelde web sayfa bazen PDF, JPG yada başka bir dosya). Arama motorlarının bütün şehri taraması için bir yol gereklidir ve yol boyunca bütün durakları bulur. Bu sebeple de en iyi yolu kullanırlar. Buradaki yollar da web sitelerindeki bağlantılar (linkler).

Web sitelerin link yapısı arama motorlarına bütün sayfaları indekslemesi için hizmet ederler. Bağlantılar yardımıyla arama motorlarının botları yani “örümcekleri” milyarlarca birbirine bağlı belgelere çok rahat ulaşabilirler.

Arama motorları bu sayfaları bulur, kodlarını veritabanına kaydederler. Sonrasında arama sorgularında bu sayfaları kullanıcılara sunmaya başlayacaktır. Bu milyarlarca sayfanın arama sonuçlarda gözükmesi için bütün dünyada bilgileri depolama için arama motorlarının veri merkezleri inşa edilmiştir.

Bu depolama tesisleri büyük miktarlarda bilgilerin işlenmesi için binlerce makine içermektedir. Haliyle kullanıcı arama motorlarında bir şey aradığında 1-2 saniye içerisinde sonuçlarla karşılaşırlar. Bu nedenle arama motorları sonuçların daha hızlı bir şekilde bulunması için gece-gündüz çalışırlar.

Arama motorları aslında cevap makineleridir. Kullanıcı arama yaptığında, arama motorları da milyarlarca belge arasında iki görev yapar. İlk görevi arama yapan kullanıcı için arama sorgusuyla alakalı yada kullanıcı  için faydalı sonuçları bulur, ikinci görevi ise, bulduğu sonuçları yarar sırasına göre sıralar. SEO sürecini ise arama sonuçlarındaki “ilgili” ve “önemli” sonuçları etkilemektedir.

Web dünyasının ilk günlerinde arama motorları bu basit adımlarla daha ileri gitmemişti ve sonuçlarda sorun yaşıyordu. Böylece, evrimle, arama motorlarının akıllı mühendisleri, arama yapan insanların daha iyi sonuçlar elde etmesi için daha iyi yollar geliştirmişlerdir.

Arama Motorları Sıralama İçin Önemi Nasıl Belirler ?

Günümüzde arama motorlarının hepsi genel de önemi popülerlikle eş değer olarak yorumluyorlar. Daha popüler web site, sayfa yada belge, daha değerli bilgileri içermektedir. Bu varsayım, yani arama motorlarının popülerlik ölçüsü, kullanıcıların memnuniyetini arttırmakta daha başarılı olduğu ispatlanmıştır.

Popüler ve ilgili olmak manüel olarak belirlenmezler. Bunların ölçüsü arama motorları kendi matematiksel algoritmalarıyla hesaplayıp sıralamaktadır. Arama motoru algoritmaları da genelde yüzlerce bileşenden oluşmaktadır.

Peki Nasıl Başarılı Olabilirim ? 

İlk etapta arama motorlarının algoritması çok karmaşık görünebilir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için veya daha çok trafik toplamak için arama motorları kendilerine küçük bir bilgi sağlıyor. Arama Motoru Optimizasyonu hakkında en iyi çalışma yöntemlerini aşağıda sıraladım.

Google Webmaster İçin SEO Hakkında Bilgi

Google mühendisleri arama motoru optimizasyonu en iyi şekilde uygulamak için aşağıdaki bilgileri aktarıyor ve öneriyor.

Web siteleri yada sayfaları kullanıcılar için hazırlamak gereklidir arama motorları için değil. Kullanıcılarınızı kandırmayın veya arama motorlarına sunduğunuz içerik ile kullanıcılara sunduğunuz içerik birbiriyle değişik olmasın, yani içeriklerinizi kullanıcılara gizleyerek sadece arama motorları için hazırlamamak gerekir.

Temiz hiyerarşi ve metin bağlantıları sağlam olan bir web sitesi yapın. Yani bundan kasıt kullanışlı, bilgi açısından çok zengin bir web site yapın. Web sitenizin içeriklerini detaylıca anlatan sayfalar hazırlayın. <title> öğeleri ve ALT öznitelikleri açıklayıcı ve doğru olduğundan emin olun. Dost URL’ler oluşturmak için açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın. Bir belgeye ulaşmak için 301 yönlendirmeler yada rel=”canonical” öğesi kullanarak tekrarlanan içeriğe bir URL sağlayın.

Bing Webmaster İçin SEO Hakkında Bilgi

Microsoft Bing mühendisleri de Arama Motoru Optimizasyonu  için aşağıdaki bilgileri öneriyor.

Temiz, anahtar kelime yönden zengin URL yapılı olduğundan emin olun. Web site içeriğini medyalarla (Adobe Flash Player, JavaScript, Ajax) gömülü olmadığından emin olun ve bu medyaların, linkleri arama motorlarından saklamadığından emin olun.

Kullanıcıların aradıkları şeye göre anahtar kelime açısından zengin içerikler oluşturun. Düzenli olarak taze içerikler girin web sitenizi güncel tutun. Arama motoruna indeksletmek istediğiniz içerikleri resimlerin içine eklemeyin. Mesela şirketinizin, işletmenizin yada web sitenizin ismini veya adresini indeksletmek için logonuza eklemeyin.

Diğer Arama Motoru Pazarlamacılarından Hiç Korkmaya Gerek Yok

Web arama dünyasında 15 senedir arama motoru pazarlamacıları arama motorlarının sayfaları nasıl sıraladığıyla ilgili çeşitli bilgiler elde ediyorlar ve buna karşın değişik yöntemler uyguluyorlar. SEO danışmanları ve internet pazarlamacıları web sitelerini ilk sayfalara taşımak için bu bilgilerden faydalanıyorlar.

Bir önceki "" başlıklı makaleye buradan ulaşabilirsiniz...

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz