» » » » Arama Motoru Optimizasyonunda Kullanıcı Deneyiminin Önemi

Arama motorları her geçen gün devamlı olarak mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için performanslarını arttırmaya çalışmakta. Arama motorlarının en iyi özelliği, arama yapanları yani kullanıcılarını hangi sayfaların ve web sitelerin memnun ettiği ile ilgili fikirleri olmasıdır. Genel olarak bu siteler bazı ortak özelliklere sahiptir.

  • Kullanımı ve anlaması kolay olanlar
  • Sorgularla ilgili direk, harekete geçirici bilgiler sunan
  • Profesyonel olarak tasarlanmış ve modern tarayıcılarla uyumlu olan
  • Yüksek kalite, yasal, güvenilir içerik sağlayan web siteler


Akıl almaz teknolojik gelişmelere karşın arama motorları metinleri anlayamıyor, resimlere bakamıyor yada biz insanlar gibi video izleyemiyorlar. Bu sebeple içeriği sıralamak için web sitesinin ve sayfaların içeriğini meta açıklamalar yardımıyla anlarlar. Arama motorları kullanıcıların sayfalarla etkileşimini gözlemlemek için verileri kullanır böylece içeriğin kalite derecesini belirlerler.

Arama Motoru Sıralamasında Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Deneyimi

Arama motorları; anahtar kelimelerle, bağlantılarla ve web site yapısıyla direk olarak dikkate alabilmesiyle ilgili sınırlı sayıda değişken algoritmaları bulunur. Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi arama motoru sıralama başarısında “ikinci dereceden” etkilidir. Bu etkinlikler sitenin dış popülerliğine dolaylı ancak çok az yara sağlamaktadır. Böylece arama motorları daha sonra daha kaliteli bir sinyal olarak yorumlayabilmektedir. Ziyaretçiler içeriği yararlı bulursa, bunu sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilir ve SEO çalışmanıza büyük dercede katkı sağlarlar.

Kalite İçerik Belirtileri

I. Katılım Ölçümleri

Arama motorları kullanıcılara sonuçları sunduğunda bu sonuçların sıralamasını kişilerin memnun kaldığı içeriklere göre sıralıyor. Şayet ilk sonuca tıklayıp hemen geri gelip ikinci sonuca tıklarsanız, bu sizin ilk sayfadan memnun kalmadığınız manasına gelir ve en çok süre kaldığınız sayfalar ise otomatik olarak arama motorları tarafından algılanıp üst sıralara taşınır.

II. Değerlendirme Makinesi

2011 yılında Google Panda Güncellemesini yaptı. Arama sıralama algoritmasını önemli ölçüde biçimini değiştirerek web sitelerin kalitelerine göre değerlendir. Google milyonlarca sitenin elle oranını gerçek insanlarla değerlendirmeye başladı. Google daha sonra tıpkı kişiler tarafından değerlendirmeye benzer makine üretti ve artık sitelerin gerçek kaliteleri arama motorları tarafından basitçe anlaşılıyor.

III. Linkleme Yöntemleri

Önceleri birkaç tane siteden kendine link alarak kolayca Google sıralamasında yükselirdin. Ancak günümüzde link analiz algoritmaları daha gelişti ve algoritma kuralları daha mantıklı ve doğru sonuçlar için uygun hal aldı.

Arama Motoru Optimizasyonu Başarısında İçeriğin Önemi

SEO için “özgün ve mükemmel içerik” oldukça çok çok önemlidir. Bunu seo ya yeni başlayanlar dahil hemen herkes bilir. Arama motorları web sayfalarını önemlilik oranına göre en iyi şekilde sıralamaktadır. Ziyaretçi kişilerin web sayfanızda kalma süresini ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Tabiki bunu yapmanın da  tek yolu içeriğin anlamlı, düzgün ve kullanıcılara faydalı iyi bilgi içeriyor olmasıdır.

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz