» » » İnsanı Zengin Edebilecek Küçük Alışkanlıklar
Selam İnternetten Para Kazanmak İsteyen Blogumun değerli okuyucuları. Blogumun amacı internetten para kazanmak ve amacına uygun makaleler paylaşıyorum. Ancak bugün farkettiğim bişey var. Hep internetten para kazanmak için makaleler paylaşıyorum. Peki kazandıklarımız ne olacak ? İşte sizlere bugün kazandıklarımız ile ilgili bir makale yazmaya karar verdim. Bugünki makalemiz İnsanı Zengin Edebilecek Küçük Alışkanlıklar hakkında olacak.

Alışkanlıklar, yararlı veya zarar veren neticelere neden olabilmektedir. En basitinden dişlerini itinalı olarak fırçalama alışkanlığına sahip olan bir bireyin, rastgele bir diş problemi ile karşılaşmaması yararlı bir alışkanlıktır. Sigara içmek ise zarar veren bir alışkanlıktır ve her açıdan insana zararları vardır. İşte bu temel ve klişe örnekler, kendinizi istemeden de programlamış olduğumuzu ve bunun neticelerinin istemsiz olarak gelişimini bize gösteriyor.

İnsanı zengin edebilecek küçük alışkanlıklar da vardır. Para biriktirmek, indirimleri izlemek, ekonomiyi izlemek, yaratıcı fikirler ve oldukça başarılı girişimler bunların en temelleridir. Tasarruflu olmak ve bilinçli bir tüketici olmak ise kazanmanız gerekli olan en önemli alışkanlıkların başında gelir. Bu alışkanlıklar sizi yalnızca zengin etmez, bununla birlikte ulusal servet ve dünya servetine saygısı olan vatandaşlarda olma olanağı sağlar.

Para günümüzün en büyük gereksinimi iken, zengin olmak da herkesin hayalidir. Fatura veya rastgele bir ödeme derdi olmaksızın, paraya sahip olmak… İnsanı düşünmesi dahi heyecanlandırırken, gerçeklerle yüz yüze kalınca üzen bir düşten öteye geçmiyor. Ama olması olanaksız bir düş de değil. Bu konuda kazanacağınız finansal alışkanlıklar ve elde ettiğiniz sonuçları sizi fazlasıyla mutlu etmeye yetecektir. İşte kazanmanız gerekli olan bu finansal alışkanlıklardan bazılarını aşağıya yazıyorum :

Gelir Elde Etmek

Parasal özgürlüğünüze sahip olabilmeniz için her şeyden öncesinde bir geliriniz olmalıdır. Bu sebeple ya akademik kariyerinize uyumlu veya el becerileriniz, yetenekleriniz ve alaka alanlarınıza uyumlu gelir elde edebileceğiniz bir iş bulmalısınız. "İş bulamıyorum" diye yakınıyor musunuz? Bu konuda kimseyi suçlamamalısınız. Şuanki olanaklarını göz önünde bulundurun ve o zaman gelir elde edebileceğiniz kesinlikle bir iş bulacaksınız. İnternet döneminde yaşadığımızı ve anında herkesin bir bilgisayarı olduğunu düşünecek olursak, yalnızca internet üzerinden dahi gelir elde edebileceğiniz pek çok iş bulabilirsiniz.

Bir iş buldunuz ve çalışmaya başladınız. İşte şimdide yapmanız gerekli olan çalışmanın verdiği sorumlulukları tam olarak yerine getirmek ve böylece para kazanmak. İşten arta olan vaktinizi de gençken ve enerjinin yüksekken değerlendirmek ileride hem ek olarak erken emekli olmanızı temin edecek aynı zamanda sizi zengin olmaya bir adım ek olarak yaklaştıracak. Bunun için de ek iş ve ek gelir imkanları yaratmalısınız. Tekrardan internet ve şuanki olanaklarını göz önüne aldığımız zaman pekçok fırsat olduğunu göreceksiniz.

Tasarruf Etmek

Para kazanmaya başladınız. Her ay ya da haftalık olarak bir miktar para elinize geçiyor. Son olarak yapmanız gerekli olan ise bahanelerden arınmak ve bu paranın bir bölümünü daha hiç harcamadan biriktirmeye başlamak.

Günlük yaşantınızı göz önüne aldığınız zaman tasarruf edebileceğiniz pekçok noktanın bulunduğunu göreceksiniz. Yeter ki, hakikaten tasarruf etmeyi kafanıza koyun ve bu şekilde yaparak gelecekte huzurlu bir hayatınız olacağına inanın.

 • Öğle yemeğinizi dışarıda bir lokanta yerine evinizde hazırladığınız yemekleri tüketin.
 • Kahvenizi evinizin en sevdiğiniz köşesinde için ve dışarıda kahveye ne kadar çok para verdiğinizi düşünün.
 • Arkadaşlarınızla dışarıda takılmak yerine evde zaman geçirin. Bilhassa yemeğe çıkmak ya da alkollü mekanlar çokça para ödemenize sebep olur.
 • O mağaza vitrininde çok beğendiğiniz ayakkabıyı almayın ve hakikaten ihtiyacınız var mı, bunu düşünün.
 • Yeni bir film mi gösterime girmiş. Bir eleştirmen değilseniz DVD’si çıktığı zaman kiralayın ve izleyin.
 • Evinizi sevin ve evinizde sizi sevinçli edecek aktiviteler araştırın.
 • İşinize yürüyerek gidin.
 • Kredi kartlarından kurtulun.
 • Sigarayı bırakın.

Tüm bu konulara ve daha fazlası için “hiç eğlenmeye hakkım yok mu” ya da “motive olmaya ihtiyacım var” diyorsanız, bu büyük bir bahanedir. Şayet ileride zengin olmanın hayalini kuruyorsanız bu şekilde yaşamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Motive olmak için yapabilecekleriniz de tabiki var. Sözgelişi kendinize aylık bir para biriktirme hedefi koyun ve bu amaç ulaştığınız zaman kendinize bir hediye verin. Elbette, bu ödülün kıvamını ayarlamak da sizlere kalıyor ve bunu yaparken biriktirdiğiniz parayı sıfırlamamaya dikkat etmelisiniz.
Tasarruflu ve bilinçli bir tüketici olarak da giderlerinizi kısabilirsiniz. Sözgelişi, tasarruflu lambalar kullanmak, bozuk ev aletlerini tamir etmek, suyu akıllıca kullanmak, kablolu TV faturasından arınmak benzeri fatura masraflarını kısabileceğiniz tasarruflar yapmak. Mutfak alışverişi en önemli noktalardan birisini oluşturuyor. En gözde markaları almak yerine yerel marketleri kullanmayı deneyin emin olun mutfak masrafınızı büyük ölçüde düşürecektir.

Kredi kartları en büyük dostunuz değil, düşmanınız olmalı. Gerek reklamlar gerekse doymak bilmez alışveriş hastalığımız kredi kartlarını bize çok sempatik gösterebiliyor. Esasında olmayan bir para ve tamamıyla bankalara büyük faiz oranlarıyla borçlanmanıza sebep kredi kartlarıyla evli olduğunuz müddetçe, zengin olmayı bırakın, tasarruflu bir birey dahi olmazsınız.

Sizi zengin olmaktan alıkoyacak zarar veren bir alışkanlık ise sigaradır. Bir paket sigaranın 10 TL olduğu gerçeğini düşünecek olursak ve gün içerisinde bir paket sigara içtiğinizi, 1 haftada 70 lirayı, 1 ayda aşağı yukarı 300 lirayı ve 1 senede 3650 lirayı çöpe atıyorsunuz. Sigara içmediğinizi düşünecek olursak, 3650 TL cebinizde kalacak ve bu paraya kendinize iyi bir hediye verebilir ve üstüne para arttırabilirsiniz.

Bu konuda en pratik metot ise gelir ve giderlerinizi en ince detaylarına kadar listelemek. Daha daha sonra bu listede minimum sarfiyatı sağlamak ve giderleri en aza indirmek. Gelir ve gideri bir kağıt üstüne dökmek emin olun sizlere yaptığınız yanlışları kesinlikle gösterecektir.

Birikimleri Değerlendirmek

Paranızı belli bir zaman biriktirdiğiniz ve ne biriktirdiyseniz o kadar paranız olduğunu gördüğünüz. Bu birikimleri yatırımlarla değerlendirmek ise bu paranın tespit edecek bir zaman sonucu olarak arttığını görmenizi sağlayacaktır. Sözgelişi , 1 çeyrek altını 50 liradan aldığınız diyelim 1 yıl nihayetinde da 60 TL oluyor. İşte, yatırım yaparak birikimlerinizi arttıracağınızın en ufak hesabı. Bu nedenle zengin olmak için kazanmanız gerekli olan bir alışkanlıkta, birikimlerinizi yatırımlarla değerlendirmek olmalı.

Borsa, forex ve en basiti piyasa sözünü duyduğunuz zaman size hiç de iyi olmayan çağrışımlar, kaygılar ve korkular hissettiyor olabilir. Ama dünya üzerinde bu piyasalarda yatırım yapan ve para kazanan pekçok bireyinde olduğunu unutmamak gerekli. Yapılmış olan araştırmalar bu piyasalarda olan kayıpların anında hepsinin yatırımcı kaynaklı meydana geldiğini kanıtlıyor.

Yatırımcıların bilinçsiz bir biçimde piyasalarda yer alması , fazla kazanç talepleri sebebiyle yaptıkları yanlışlar, tüyo arayışları kayıpların en önemli nedenlerini oluşturuyor. Bu nedenle bu piyasalarda bilinçli bir biçimde yer aldığınız müddetçe para kaybetmeyeceğinizi anlayabilirsiniz. Bununla birlikte şuanki olanaklarını göz önüne aldığınız zaman internet üzerinden bu piyasalar ile ilgili pekçok ayrıntılı bilgiye bedava olarak ulaşabileceğinizi görürsünüz.

Piyasada nasıl davranmanız gerektiğini ise sanal para ile gerçek piyasa şartlarında işlem yapmanızı olası kılan demo hesaplarda uygulamalı olarak öğrenebiliyorsunuz. Bu biçimde birinci ağızdan piyasalar hakkındaki gerçekleri kendiniz görmüş oluyorsunuz.

Sonuç

Sonuç bölümünde size para biriktirmemek için söylediğimiz ve kendimizi kandırdığımız bahaneleri sırlamak istiyorum :

 • Biriktirecek kadar çok para kazanmıyorum.
 • Gelecekte daha çok kazanıyor olacağım, o zaman biriktiririm.
 • Biriktirmeye başlamak için çok yaşlıyım (gencim).
 • Büyük bir miras bekliyorum.
 • Nasıl olsa ileride çok param olacak.
 • Çocuk bakıcı parası ödemek zorundayım.
 • İnsan içerisine çıkıyorum o kıyafetleri giymem gerek.
 • Çocuğumun üniversite masrafları var.
 • Erişkin olan çocuğuma destek olmam şart.
 • Birikim ve yatırımların geriye dönüşü yok ya da çok küçük.
 • En son teknolojiler benim olmazsa olmazım.
 • İşten atılırsam ya da emekli olursam tazminat alacağım.
İşte bunlar para biriktirmemek için kendimize söylediğimiz yalanların en önde gelenleridir. Bununla birlikte hiçbir kimseye para biriktirip biriktiremeyeceğinizi ispat etmek zorunda değilsiniz. Kendinize yaptığınız kötülüğü göz önünde bulundurun. Kesinlikle gelir - gider tablonuzu oluşturun ve düşünün.

Faydalı olacağını düşündüğüm bir konuyu kendi yaşantım ile harmanlayıp kaleme aldım. Umarım sizlere biraz da olsa yararlı olur. Sizinde eklemek istediğiniz yada yanlış bulduğunuz bir kısım var ise yorum olarak belirtebilirsiniz...About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum:

 1. Surukleyici ve guzel bi yazi olmus kaleminize saglik. Basarilar dilerim...

  YanıtlaSil