» » » » Özgün ve Niş Bloglar Para Kazanmaya Mecburdur
Selam İnternetten para kazanmak isteyen girişimciler... İnternetten para kazanmak istiyorsunuz ancak nereden ve nasıl başlayacağınız hakkında bir fikriniz yok ise muhtemelen google vb arama motorundan arama yaparak buraya geldiniz ve hiç şüpheniz olmasın ki doğru yerdesiniz. Benim blog yazarlığım uzun bir geçmişe dayanır. İnternetten para kazanma serüvenim de doğru orantıda... Bildiğim yada deneyip başarılı olduğum bütün herşeyi bu blog yardımıyla insanlarla paylaşıyorum. Sakın yanlış anlaşılma olmasın herşeyi biliyorum ben artık oldum gibi bir iddiam da yok. Öğrenmenin yaşı ve sınırı yok bildiğim tek şey bu... Neyse lafı fazla uzatmadan makalemin konusuna dönelim...

Sözü dolandırmadan blogdan para kazanmanın olası olduğunu müjdelemek istiyorum . Evet! siz de blog yazarak gerçekten gelir sağlayabilirsiniz. Peki ama nasıl olcak? Blog yazarak nasıl para kazanabilirim ? Bütün bu sorularınızın yanıtını kafanızı karıştıracak teknik terimler kullanmadan bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Bu makalemde HTML, CSS dersinden ziyade sıfır bilgi durumunda olan bir yazarın para kazanabileceği bir bloğa sahip olmasını amaçlıyorum. Tek yapmanız gereken şimdi başlamış olmak ve bu makaleyi sabırla sonuna kadar okumak.

Müjde! Ben de internet dizayn ya da grafik tasarımı bilmiyorum. Benim bilmiyor olmamın sizlere müjdelenecek tarafı ise; bloğumdan para kazanıyor olmamdır. Şayet internet tasarıma alaka duymuyorsanız üzülmeyin. Bu konuda eğitim yapmanıza gerek yok. Blogdan para kazanmak için çok ilginç görsellere sahip, garip bir tasarıma da ihtiyacınız yok. Aksine temel bir dizayn sizlere daha çok ziyaretçi ve daha çok güzel para kazandıracaktır.

Henüz bir blog sahibi değilseniz aşağıdaki mavi paragrafı okuyun. Hazırda bir bloğunuz varsa anında para kazanmak için mavi satırı okumadan atlayın.

Bir blog sahibi olmak için kullanabileceğiniz hazır platformlar bulunmakta. En temel ve kuvvetli örnek: blogger.com

Blogger google'ın bedava blog servisidir. Klasik üyelik bilgileri bölümünü doldurur ve anında sistemin içerisine girersiniz. Üyeliğin evrelerinde blog sayfanızın şablonu, renkleri özetle görünümü ile ilgili adım adım ilerleyen yönergeleri takip edersiniz. Heyecanlanmayın hiç anlaşılmaz değildir. 7 yaşlarındaki bir genç dahi ileri - ileri seçeneklerini izleyerek düzgün görünüme sahip bir bloğu blogger yardımıyla oluşturabilir. Bloggerdan sahip olduğunuz bloğun uzantısı www.seçtiğinizisim.blogspot.com.tr halinde olacaktır. Tekrardan blogger ayarlar sekmesinden blogspot uzantısını kaldırmak için 12$ karşılığında 1 senelik özel alan ismi satın alabilirsiniz. İsmini belirle ve onayla. Yalnızca bu kada çok kolay değil mi ? Artık bloğunuzun adresi www.seçtiğinizisim.com halinde olacaktır.

1. Niş Bir Konu Seçin 

Bloğunuza spesifik bir konu belirleyin. Her telden blog hiçbir telden çalamaz.  " Yaşama dair herşey" sloganıyla onlarca blog çöp olup gitti. Bloğunuzun konusu varsa ziyaretçisi de olabilir. Ziyaretçisi varsa parayı arzu eder etmez kazanırsınız. Bu yüzden sürekli yazabileceğiniz bir konu belirleyin. Mesela hasanmetin.net internetten para kazanmak, seo, kişisel gelişim ile ilgili makaleler paylaşır. Evrensel manasıyla kişiye parasal gelir sağlayacak metot ve bilgileri konu alır. Siz otomobilleri seviyorsanız araba konulu blog yazın. Konular sınırsızca çoğaltılabilir. Fotoğrafcılık, seyahat , trend , sağlık , öğrenim , sosyal medya, ekonomi, kariyer ve benzeri. En iyi anladığınız konuyu seçin ve bir çok kez seçtiğiniz konuyla alakalı makaleler paylaşın.

"Körler çarşısında ayna satma; sağırlar çarşısında gazel atma" (Hz. Mevlana )

2. Blogunuza Özgün Logo Tasarlayın

Bloğunuza kimlik kazandırın. Kimlik derken ? Nüfus cüzdanından bahsetmiyorum tabiki. Sizlere ait bir logo tasarlayın. Logonuz photoshop illustrator ile tasarlanmak zorunda değil. El yazısıyla yazılmış site adının baş harfini başka renk yapmak bile yeterl olabilmektedir. Bunu paintle bile yapabilirsiniz. Dikkat edin populer web sitelerine: sahibindesahibinden.com.com örneğin . Sarı dikdörtgen içerisine olağan puntolarla yazılmış sahibinden.com'dan yabancı herhangi birşey göremezsiniz. Yazımın en başında belirttiğim gibi: Sıradışı tasarıma ihtiyacınız yok. Ne kadar temel dizayn o kadar pratik erişim demektir. Dünyanın en iyi arama motoru google'ın bile logosu 6 tane olağan rengarenk puntodan oluşur. Mühim durumda olan sizlere has olması, sizi hatırlatmasıdır.

3.Özgün ve Faydalı Makaleler Yazın

Üç-beş tane makale yazın. Yazdığınız makaleler okuyucuya yarar sağlamayı amaçlasın. Örneğin ben bu makalemde sizlere para kazandırabilecek bir yöntemden bahsediyorum. Siz de iyi fotoğraf nasıl çekilir, hangi otomobili tercih etmeli, sağlıklı hayat için beslenmenin önemi benzeri ilgilendiğiniz konu her neyse yarar içerir birkaç makale oluşturun. Elbette üç-beş makaleyi başlangıç olarak söylüyorum. Temeli oturttuktan ardından asıl işimiz yalnızca makale yazmak olacak. Gün içerisinde bir makale, haftada 2 - 3 makale yazmak bile sizlere önemli gelir sağlayabilir. Hiç acele etmeyin. Bu bir süreçtir. Bazen 2 ayda bazen 12 ayda kazanmaya başlarsınız. Şayet bugünden itibaren güzel paralar kazanacağım ümidiyle bir blog açarsanız büyük ihtimal düş kırıklığıyla bütün şevkiniz kaçacaktır. Dolayısı ile kazanç bölümünde biraz sabırlı olmalısınız.

İlk makaleniz de dahil olmak üzere yazarken bir takım mühim konulara dikkat edin:

Doyurucu makale nasıl yazılır? ile ilgili araştırma yapın. Bu konu ile alakalı sizin için bir makale oluşturacağım. hasanmetin.net i takip edin. Şuan için kısaca anlatayım :

Her yazıda en az mutlaka etkileşimli bir görsel olmalıdır. Makalenize ekleyeceğiniz fotoğraf, fotoğraf özetle görsel içerik okuyucunun dikkatini ilgisini arttırır. Benzer sürede google görsel aramalarda yer alarak ziyaretçi kazanırsınız.

Yazdığınız makale okuyucuya yarar sağlasın. "Ben bunu da biliyorum değil, sizlere bunu da öğretmek isterim" mantığında olun. Nedeni ise ziyaretçiler sizin egonuzla hiç ama hiç ilgilenmeyecektir. Şuan siz bu makaleyi aradığınız bilgiye erişmek için okuyorsanız başka bütün internet kullanıcıları da benzer mantıkla makale okur sakın unutmayın.

Yazdığınız makaleler orijinal yani özgün olmalı. Yabancı sitelerden kopyala yapıştır yaparsanız google amca kulağınızı çekiyor ve sizi aramalarda son sayfalara atıyor. Google'ın bunu algılayabilen algoritması var. Duplicate Content (kopya içerik) Bundan da hiç şüphe etmeyin. En güzeli de yazdığınız makaleler çalınacak korkusundan kurtulacak olmanızdır. Bırakın çalsınlar. Sizin makalenizi kopyala yapıştır yapan bireyler arama sonuçlarında şuanki durumlarından daha geriye gidiyor. Bu da sizin daha ön sayfalara yerleşmenizi sağlıyor.

Uzun makaleleri parçalara ayırmayı unutmayın. Paragraflar, ara başlıklar, maddeler vs makalenizin daha akıcı okuması kolay olması olanağı sağlar.

4. Sosyal Medyaya Giriş Yapın

Artık sade tasarıma sahip, kafa karıştırmayan bir bloğunuz var. Üstelik kendine ait bir logosu da var. Sıra geldi sosyal medyaya. Anında bloğunuzun facebook sayfasını, twitter sayfasını ve google plus sayfasını oluşturun. Sevdiğiniz yabancı sosyal platformlar varsa oralarda da sayfalar oluşturun. Oluşturduğunuz sayfalarda sabahlara kadar birşeyler paylaşmak zorunda değilsiniz. Her geçen gün yayınladığınız makalelerin başlığını, adresini paylaşmanız yeteri kadar olacaktır. Zamanla yazdığınız hakkında ilgili olan kişilerin sayfalarınıza üye olduğunu yada beğendiğini göreceksiniz.

5. Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Makalelerinizin altına paylaş butonları ekleyin. Sosyal medyada paylaşımlar sizlere yüksek ziyaretçi olanağı sağlar. Bugün büyük şirketlerin %90'ı sosyal medyanın desteğini arkasına almış vaziyette. Her markanın facebook, twitter vs sosyal ağ platformunda sayfası var. Mutlaka sizin de olmalı. Sizin yazdığınız yazıların da sosyal medyada paylaşılabilir olması mühim bir konudur.

6. E-Posta Listesi Oluşturun

Feedburner benzeri elektronik posta abone listesi oluşturabileceğiniz bir servise üye olun. Ziyaretçileriniz elektronik posta adresini paylaştığında yeni yazdığınız makaleler kendilerine bildirim olarak gider. Bu elektronik posta listesini ilerleyen vakitlerde çeşitli tanıtımlarınız için kullanabilirsiniz. Buradaki duyarlı nokta ziyaretçileri huzursuz etmeyecek sıklıkta elektronik posta göndermektir. Haftada bir defa ya da 2 defa elektronik posta gönderin. Ben çoğunlukla haftada bir defa ya da 2 haftada bir defa elektronik posta gönderirim. Bu sebeple hiçbir ziyaretçim elektronik posta adresini paylaştığına pişman olmaz. Aksine yeni yazdığım makaleye alaka duyar ve bir daha ziyaret eder.

7. Google Adsenseye Kayıt Olun

Belirli bir düzen oturttunuz ve ondan fazla makale yazdınız. Son olarak google adsense hesabına kayıt olun. Google'ın tıklama bazlı reklam servisidir. Hatta tamamıyla yazdığınız konularla ilgili reklamlar gösterilir. Bunun için ekstra herhangi bir şey yapmanıza sebep yok. Google adsense kodunu bloğunuzun görünmesini dilediğiniz yerlerine entegre ettikten daha sonra google tarafından reklamlar otomatik gösterilir. Ziyaretçinin alakasına göre blog konunuza da ilişkili olarak çeşitli farklı reklamların çıktığını göreceksiniz. Gündelik belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştıktan daha sonra her ay yükselen adsense gelirini keyif içerisinde takip edin. Tıklama başına 0.20 kuruş civarı bir para kazanacaksınız. Küçümsemeyin. Çünkü şimdi içerisinde bulunduğunuz bloğun en kuvvetli gelir kaynağı google adsense reklamlarıdır.

Adsense reklamlarını yerleştirirken google'ın tavsiyelerine kulak verin. Sayfayı reklama boğmayın. Ziyaretçiye yarar sağlamak birinci önceliğiniz olduğu için gelen ziyaretçi kendini ticarethanede hissetmemeli. Ki bu gibi bir vaziyette esasen google adsense iş birliğinizi onaylamayacaktır.

8. Ziyaretçiler İle Etkileşim Kurun

Yazılarınıza yorum yapılmasına izin verin. Temel bir yorum paneliniz olursa daha çok yorum alırsınız. Herhangi bir makalenize yapılmış olan her yorum sayfanızın güncellendiği manasına gelir ve google tarafından yeniden indexlenir. Benzer sürede her yorum makalenize ek bir bilgi kazandırmış olabilir ki google aramalarında sırf yorumdaki bir kelime belirleyerek sayfanız gösterilebilir. Özetle her yorum peşinden yeni ziyaretçileri sürükler. Ayrıca yorumlarda sorulan sorulara da cevap vermeyi sakın ihmal etmeyin.

9. Satış Ortaklığı Yapın

Mesela sağlık hakkında bir blog yazıyorsunuz. Herhangi bir satış ortaklığı platformunda bulunan sağlık ile alakalı ürüne tanıtım yazısı yazın. Emin olun yazdıklarınız ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek ve ürün hakkında bilgi sahibi olmak için ürün sitesine gidecektir. Yönlendirmiş olduğunuz ziyaretçi ürün satın alırsa para kazandınız demektir. Burada sadece yüzeysel bilgi verdim. Blogumun temelinde satış ortaklığı ile ilgili pek çok makale var okumak bilgi sahibi olmak isteyenler İnternetten Para Kazanmak bölümünden inceleyebilir.

10. Sadece Beklemek

Son adım ise benim en sevdiğim kısım olan beklemek. Bekleyin ziyaretçi gelsin. Bekleyin reklamlara tıklansın. Bekleyin ürün tavsiyenize ilgi duysun. Özgün ve Niş bir blog oluşturabildiyseniz bekleyin birileri sizi fark etsin. Emin olun ki fark edileceksiniz...


Şimdiye kadar sade tasarımlı, kimliği olan ve orjinal makalaler paylaşan bir blog profili kurduk. Sosyal medya entegrasyonunu sağladık. İnsanlara yorum yapma özgürlüğünü verdik. Elektronik Posta abone listesi kurduk. Google reklamlarımızı yerleştirdik. Satış ortaklığı yaptık. Herşey temel de güzel ve olması gerektiği gibi. Esasında bu kadarı yeterli. Artık yalnızca yazı yazın ve paylaşın.

Şimdi ise pek çok blog yazarının yaptığı temel yanlışlar konusunda sizi bilgilendirmek istiyorum.

Makalelerinize eklediğiniz görseller MB'lar düzeyinde olmasın. Yüksek kalitede fotoğraf paylaşacağım derken 10 saniyede yüklenebilen bir blog sahibi olabilirsiniz. 3 saniyeden geç zamanda yüklenen internet sayfaları çoğunlukla yüklenmesi beklenmeden terk edilir.

Bloğunuzu java saat, takvim benzeri manasız eklentilerle süslemeye kalkmayın. Hiç kimse saate bakmak için ya da takvimi görmek için bloğunuzu kullanmayacaktır. Her bilgisayarın sağ alt köşesinde bu olanak var esasen.

Okuyucuların gözüne sokarcasına büyük puntolar kullanmayın. Renkli yazılar yazmayın. Tercihinizi sade olmaktan yana kullanın.

İlle de yazı yazmalıyım. Kaç zaman oldu yepyeni bir konu bulamadım düşüncesiyle gelişi güzel bir yazı yazmayın. Haftada bir yazabiliyorsanız bir tane olsun. Ancak kalifiye özgün olsun. Bloğunuzu yazı çöplüğüne çevirmeyin.

"Bu yazı de çok uzunmuş, kim uğraşacak bunlarla" demeyin. Yazı uzunca olsa da uygulaması kendiliğinden gelişen az bir süreçtir. Tamamını bir güne sığdırmak zorunda değilsiniz.

 " Kazanan kazanıyor. Adamlar piyasanın kurdu olmuş" demeyin. Dijital Medya büyük bir pasta ve herkese yetecek civarı dilimi var. Siz de kazanabilirsiniz.About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz