» » » » Arama Motoru Pazarlamasının Önemi

Günümüzde internetten para kazanmak isteyen acemi girişimcelerden önümüzü göremez hale geldik. İnternetten para kazanmak ile ilgili eğitim setini alan okuyan herkes internetten para kazanma uzmanı haline dönüşmüş durumda. Ancak işin aslının öyle olmadığını kendileri de biliyor bende biliyorum. Yaklaşık 4 senedir affiliate marketing ile uğraşıyorum. Geçen zaman zarfında pek çok internetten para kazanma eğitim seti aldım uyguladım. Kiminde anlatılan internetten para kazanma yöntemleri gerçekten işime çok çok yaradı kiminde anlatılanlar ise uygulanamayacak kadar berbattı. Bunları şuraya gelmek için anlatıyorum. Her eğitim seti alıp okuyan internetten para kazanamaz. Önemli olan okuduğunu başarılı olarak uygulamak. Hatta sadece eğitim seti ile yetinirseniz kısır döngüye girme ihtimaliniz de çok yüksektir.Mutlaka farklı yollar araştırmalı öğrenmeli denemelisiniz.

Başarılı bir satış ortağı olmak için ilk kural yani olmazsa olmaz Seo dur. Bu makalemde Arama Motoru Pazarlamasını Önemi ile ilgili olacak.

Arama Motoru Optimizasyonunun en mühim özelliği web sitenizi hem kullanıcılar için aynı zamanda arama motoru örümcekleri için manalı bir biçimde oluşturmaktır. Arama motorları gittikçe karma karışık duruma dönüşmesine nazaran , pek çok bakımdan halen web sayfalarını insan gibi görememekte ve anlamamaktadırlar. Web sayfalarının hangi konuda hazırlandığı ve kullanıcılar için neden kullanışlı bir duruma getirilmesi gerektiği ile ilgili konuya SEO  arama motorlarına yardım etmektedir.

SEO 'ya Karşın Çoğunlukla Şu Şekilde Eleştiriler Yapılmaktadır

Sık sık bu biçimde ifadeleri duyuyoruz

Hiçbir zeki mühendis, tespit edecek kurallara ya da prensiplere göre internet siteleri sıralayan ya da indeksleyen arama motorları kuramaz. Arama motorları kafalarına göre yani gelişi güzel internet sitelerini sıralamaktadır.

Ancak İşin Aslı Öyle Değil :)

Örneğin siz diyelim ki, köpeğinizin fotoğrafını internet yardımıyla paylaştınız. Normal insanlar bu fotografı "beyaz renkte, orta boylu bir köpek" olarak görür. Ancak dünyanın en güzel arama motoru ise bu fotografı çok bakımdan incelemekte ve anlamakta güçlük çekecektir. Arama motoruna bu fotografı ne olduğunu ne şekilde anlatırsınız?

Neyse ki, bu fotografı arama motoruna yorumlamak için SEO, webmasterlere birkaç adet "ipucu" sağlamaktadır. İçeriği uyumlu bir biçimde yapılandırmak, SEO için mühimdir.

Arama motorlarının yapabileceklerini ve yapamayacak şeyleri anlayarak içeriğinizi örümceklere uyumlu bir biçimde oluşturabileceksiniz. SEO olmadan, pek çok web site arama motorlarında görünmemektedir.

Arama Motorlarının 3 Adet Sınırlaması

Arama Motoru Teknolojisinin Limitleri

İlk kısımda anlattığım benzeri çoğunlukla arama motorlarının tümü aynı kurallara göre çalışmaktadırlar. Otomatikleştirilen arama botları internet siteleri tarar, linkleri takip ederek içerikleri kocaman veritabanlarına indekslemektedirler. Arama Motorları bunları göz kamaştırıcı suni zekasıyla çok kötü başarmaktadırlar. Bu da demek oluyor ki çağdaş arama motoru teknolojileri yeterli kuvvet de değil.

Aşağıda birkaç adet arama motorlarının sınırlamaları gösterilmiştir:

1. Örümcek ile Tarama ve İndeksleme Problemleri

Arama motorları formları dolduramamaktadır böylelikle bunun arkasında gizlenmiş durumda olan içeriğe ulaşamamaktadırlar.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) kullanan web siteler çoğunlukla aynı sayfalar oluştururlar - böylelikle arama motorlarının en büyük problemi asıl içeriğe erişmekte güçlük çekmeleridir.

Web sitelerini tararlarken yönergelerde sıkıntı çıktığında (robots.txt) tamamıyla arama motorlarını engellemeye sebep olabilir , böylelikle içerikleriniz de indekslenemez, arama sonuçlarında da siteniz gözükmez.

Kötü bağlantı yapıları yardımıyla arama motorları web sitenin bütün içeriğine erişmekte başarısız olurlar.

Arama motorları HTML olmayan içerikleri okumada daha gelişmiş olmasına nazaran , format durumundan zengin durumda olan içerikleri ayrıştırmakta güçlük çekmektedir. Buna Flash dosyaları, resimler, fotoğraflar, video, ses dosyaları içeren içerikler de dahildir.

2. İçerik Sorgu Eşleştirme

İnsanların çoğunlukla aradıkları terimlerinden çeşitli olarak yazılan yazılardır. Mesela , insanlar "buzdolabı" ararlarken  " yiyecek soğutan birşeyler " ile ilgili yazı yazmak. Yer hedefleme, mesela kişilerin çoğu web sitenize Japonyadan ziyaret ederken Lehçe içeriklerle karşılaşmak gibi.

3. Ormandaki Bir Ağacın Düşmesi Olayı

SEO yalnızca arama motoru dostu web geliştirme teknik detaylarından ibaret değildir. Bu aynı zamanda pazarlama hakkındadır. Bu belki de arama motorlarının en mühim işlevsel kavramı olabilmektedir. Mükemmel bir web site kurabilirsiniz, ancak web sitenin içeriğini tanıtmazsanız arama motorlarına görünmeyebilir. Bu arama motoru teknolojisinin doğasından başka bir söylemle  " alakalı " ve  " mühim " neticeleri göstermekten kaynaklanır.

"Ormandaki Bir Ağacın Düşmesi " atasözü de, şayet çevrede ses duyacak kimse yok ise, ortalıkta hiç kimse olmayabilir anlamındadır, bu aynı zamanda arama motorlarını ve web içeriği çok iyi biçimde anlatmaktadır. Farklı bir söylemle içeriğinize hiç bağlantı olmazsa, arama motorları bunu yok sayabilir yani görmeyebilir.

Arama motorları bizzat kendi başlarına kalite ölçemezler ve web sitenin içeriğindeki mükemmel parçalarını keşfedemezler. Bu güç yalnızca insanda vardır .Keşfetmek, reaksiyon , yorumlama ve link verme. Böylelikle , mükemmel içerikler kolaylıkla oluşturulmazlar, bu içerikler sosyal ağ sitelerinde paylaşılmalıdır konuşulmalıdır. Arama motorları yüksek kalifiye içerikleri tanıtarak süper bir iş başarıyorlar, ancak bu popülerliği bizzat kendi başlarına yapmıyorlar. Bu kabiliyetli internet pazarlamacılarının vazifesidir.

Bu makaleyi acemi girişimci arkadaşlarıma ithafen yazdım. Seo bir aylık çalışma değil seo bir ömürlük süreçtir. Umarım faydalı olur...

About Hasan METIN

Hi there! I am Hung Duy and I am a true enthusiast in the areas of SEO and web design. In my personal life I spend time on photography, mountain climbing, snorkeling and dirt bike riding.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yaz